XI Masa Krytyczna dla WOŚP

wosp

W tym roku Warszawska Masa Krytyczna po raz jedenasty pojechała na miasto zbierając pieniądze na Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy.

Więcej…
 

Grudniowa Warszawska Masa Krytyczna - 26 grudnia 2014

26 grudnia 2014 roku o godzinie 18:00 na ulice Warszawy wyruszyła na ulice miasta kolejna Warszawska Masa Krytyczna. Z racji na termin (II dzień świąt Bożego narodzenia) na Masę zabrano okolicznościowe przebrania, rowery przyzdobiono bombkami, łańcuchami choinkowymi i oczywiście lampkami.

P1150706

Więcej…
 

Listopadowa Warszawska Masa Krytyczna - 28 listopada 2014

28 listopada odbyła się kolejna Warszawska Masa Krytyczna.

DSC 7530

 

Więcej…
 

Warszawska Masa Krytyczna "Bubli od metra" - 31 października 2014

31 Października o godzinie 18:00 z Placu Zamkowego wyruszyła kolejna Warszawska Masa Krytyczna.

WZ2

Tym razem na ulice miasta wyruszyliśmy tuż przed otwarciem drugiej linii metra i wyborami. Pod hasłem "Bubli od metra" przejedziechaliśmy między innymi ulicą Targową, gdzie przy okazji budowy metra zmarnowano szansę na ucywilizowanie ulicy i powstanie infrastruktury rowerowej. Rowerzystom w tym miejscu ostał się niewielki i do niczego nie nadający się ogryzek drogi rowerowej. Nie stroniliśmy od ulic, gdzie z okazji budowy metra coś dla rowerzystów powstało. W trakcie przejazdu pojechaliśmy ulicą Prostą - ale tylko do Żelaznej, by wyraźnie zasygnalizować nasze niezadowolenie z faktu iż droga rowerowa urywa się tam na murze Norblina. Nie dajemy sobie wmówić, że zabrakło tam miejsca - obok zmieściły się aż dwie jezdnie dla aut - każda mająca po kilka pasów, każdy o szerokości niemal autostradowej. Pokonaliśmy ulicę Świętokrzyską, gdzie rowerzyści wciąż uszkadzają koła na źle wykonanych rynienkach kanalizacyjnych i zbyt wysokich uskokach. Zajechaliśmy na plac Wileński i skrzyżowanie Marszłakowskiej ze Świętokrzyską, gdzie miasto nie miało odwagi dostatecznie zwęzić jezdni przez co piesi nie mieszczą się na chodnikach i przejściach dla pieszych w zasadzie uniemożliwiając normalne korzystanie z taktejszych dróg rowerowych. Zobaczono nas również na ulicy Żelaznej - pojechaliśmy tam by przypomnieć miastu o pasach rowerowych, których powstanie opóźniła budowa metra. Wciąż czekamy na te pasy!

W przejeździe wzięły udział 344 osoby. Wbrew opiniom hejterów i trolli internetowych była to jedna ze spokojniejszych i fajniejszych Mas w 2014 roku, a przejazd nie spowodował paraliżu miasta (kierowcy w tym czasie stali w korkach, ale gdzie indziej niż jechała Masa).

Masa zaowocowała też bon motem Pani Ewy Gawor z urzędu miasta, która stwierdziła, że problemu braku dróg rowerowych w Warszawie "już nie ma" i Masa mogłaby przestać jeździć. Tym samym Pani Dyrektor dołączyła do naszej listy osób wygłaszających Złote Myśli. Obiecujemy, że tematem jednej z najbliższych Mas będą poszukiwania dróg rowerowych na ulicach miasta - skoro problemu ich braku "już nie ma", to na pewno je znajdziemy zarówno w centrum na al. Jerozolimskich, ullicy Solidarności, na całej długości Marszałkowskiej czy Jana Pawła II jak i dalej od centrum - np. na Żwirki i Wigury, Puławskiej, Jagiellońskiej, czy Targowej :-)

Więcej…
 

Wrześniowa Warszawska Masa Krytyczna 26 września 2014

26 września 2014 o godzinie 18 odbył się kolejny przejazd Warszawskiej Masy Krytycznej

Było nas 563 osób

Więcej…
 

Sierpniowa Masa Krytyczna 29 sierpnia 2014

W ostatni piątek miesiąca o godzinie 18:00 z Placu Zamkowego wyruszyła kolejna Warszawska Masa Krytyczna.

Było nas 1051 rowerzystów.

Więcej…
 

Masa Powstańcza - 9 sierpnia 2014

Masa Powstańcza 2014

Ósma edycja Masy Powstańczej była wydarzeniem wyjątkowym gdyż była ona jednym z wydarzeń towarzyszących obchodom 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Trasa tegorocznego przejazdu przebiegała przez Wolę, Żoliborz i Śródmieście. Ramy narracji przewodnika stanowiły historie o Warszawiakach i Warszawie z czasu Powstania Warszawskiego. Przejeżdżając przez dzielnice, w których toczyły się główne działania wojenne starano się odtworzyć przebieg wydarzeń odbywających się na tych terenach równo 70. lat wcześniej. A tych historii jest niezliczona ilość, bo Powstanie Warszawskie to nie tylko walki , ale również trud życia cywilów ukrywających się w jeszcze istniejących mieszkaniach, czy w piwnicach zburzonych domów. To codzienne obowiązki urastające w tamtych czasach do prawdziwego heroizmu. To postaci doskonale znane z przedwojennego życia kulturalnego, naukowego, czy też politycznego. Dzięki opowieściom przewodnika postaramy się przywrócić w pamięci oblicze walczącego miasta jak i miejsca, które bezpowrotnie zniknęły z mapy i świadomości Warszawy

Więcej…
 

Lipcowa Masa Krytyczna - 25 lipca 2014r.

Lipcowa Warszawska Masa Krytyczna - 25 lipca
Plac Zamkowy, godzina: 18:00

Było nas 505 osób

Więcej…
 

Masa Krytyczna w Ossowie

Masa Krytyczna w Ossowie - 6 lipca 2014
Wyjazd z Warszawy 10 30, wyjazd z Ossowa 17 30.

plakatmaly

Więcej…
 

Czerwcowa Warszawska Masa Krytyczna - 27 czerwca 2014 r.

Czerwcowa Warszawska Masa Krytyczna - 27 czerwca
Plac Zamkowy 18:00

Było nas 863 osoby

 

Więcej…
 

Głosuj na rowery w Budżecie Obywatelskim

Po raz pierwszy w Warszawie mieszkańcy sami decydują, na co wydać pieniądze z miejskiej kasy. Od 20 do 30 czerwca 2014 r. możesz głosować na projekty zgłoszone do budżetu partycypacyjnego. Wśród nich są dobre i ważne projekty, które mogą istotnie poprawić bezpieczeństwo i ułatwić poruszanie się po Warszawie rowerem. Wykorzystaj swój głos i namów do tego innych!

Najciekawsze projekty

Na stronie http://budzet.zm.org.pl przedstawiamy ciekawe projekty pogrupowane w menu po lewej stronie według dzielnic i obszarów.

Szczególnie polecamy:

- w Śródmieściu: Kontrapasy rowerowe,

- na Ochocie: Usprawnienie ruchu pieszego i rowerowego,

- na Pradze Północ: Sieć pasów rowerowych na Starej Pradze oraz Poprawę spójności sieci tras rowerowych na Nowej Pradze i Pelcowiźnie,

- na Ursynowie Bezpieczne przejścia dla pieszych i pasy rowerowe na wybranych ulicach,

- na Żoliborzu: Drogę dla rowerów i aleję drzew na ul. Krasińskiego przy parku Żeromskiego.

Inne dzielnice

Twojej dzielnicy nie ma na liście? Nie szkodzi, możesz głosować w dowolnie wybranej dzielnicy Warszawy (ale tylko w jednej!) Szczególnie zachęcamy do głosowania na projekty w Śródmieściu, bo tu warunki dla ruchu rowerowego są najtrudniejsze, a jednocześnie tutaj najwięcej osób dojeżdża do pracy czy na uczelnie.

Pamiętaj – głosować może każdy mieszkaniec Warszawy (również niepełnoletni). Nie trzeba być zameldowanym.

Pobierz ulotkę

Pomóż w promocji projektów pieszych i rowerowych! Pobierz ulotkę: http://www.zm.org.pl/download/rower/budzet_partycypacyjny-ulotka-145b.pdf
(format A5, plik PDF przystosowaliśmy do druku dwustronnego na A4 i samodzielnego rozcinania).

Zobacz także

Więcej o budżecie partycypacyjnym: http://twojbudzet.um.warszawa.pl

Jak będzie wyglądać głosowanie: http://twojbudzet.um.warszawa.pl/grupa-menu-2/g-osowanie

 

Święto Cykliczne 2014

Warszawskie Święto Cykliczne

Już po raz trzeci Warszawska Masa Krytyczna i sieć Miasta dla Rowerów zapraszają na wyjątkową w skali Europy imprezę odbywającą się naraz w kilkunastu miastach w Polsce - Święto Cykliczne. Święto Cykliczne to społeczna inicjatywa, której głównym celem jest promocja roweru jako najlepszego środka transportu w mieście. Idea nawiązuje do corocznych przejazdów rowerowych, jakie od lat dziewięćdziesiątych były organizowane w różnych miastach Polski, ale przejazd nie jest jedynym wydarzeniem w ramach Święta. Z tej okazji w Warszawie odbędzie się wiele ciekawych wydarzeń.

Święto Cykliczne to także dzwonek dla polityków. Przyjęta przez Sejm 1 kwietnia 2011 roku nowela ustawy Prawo o Ruchu Drogowym zniosła liczne absurdy i utrudnienia dla rowerzystów, ale po przeszło 3 latach od tego czasu wciąż czekamy na nowelizacje rozporządzeń do tej ustawy! Znaki drogowe nadal dotyczą "rowerów jednośladowych" które zniknęły z ustawy; pasy ruchu dla rowerów są jednokierunkowe a tymczasem rozporządzenia mówią wciąż o dwukierunkowych, nadal też nie wiadomo jak mają wygladać i być stosowane tzw. śluzy dla rowerów! Błędów w rozporządzeniach jest znacznie więcej, tymczasem polskie miasta i polskie ulice wymagają zmian. Dlatego już drugi raz z rzędu jedziemy pod hasłem "Śluzy malować, zalegalizować"

Domagamy się szybkiej nowelizacji:

  • rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz. U. nr 170 poz. 1393 z 2002 roku)
  • rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków i stosowania na drogach (Dz. U. nr 220 poz. 2181 z 2003 roku)
  • rozporządzenia w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie (Dz. U. nr 43 poz. 430 z 1999 roku).
Więcej…
 

Majowa Warszawska Masa Krytyczna - 30 maja 2014

Majowa Warszawska Masa Krytyczna - 30 maja 2014
Plac Zamkowy, godzina 18:00.

DSC 4385

Więcej…
 

Cykliczny Konkurs Fotograficzny 2014

Przedstawiamy wyniki konkursu "Cykliczny Konkurs Fotograficzny"

Partnerami konkursu jest Europ Assistance Polska Sp. z o. o. oraz Wydawnictwo Bezdroża

Obejrzyj nagrodzone zdjęcia:

Więcej…
 

Kwietniowa Warszawska Masa Krytyczna - 25 kwietnia 2014

Kwietniowa Warszawska Masa Krytyczna - Rowery na buspasy- 25 kwietnia 2014
Było nas 1572 uczestników.

Więcej…
 

Startuje internetowy konkurs „Rowerownik bez barier

Startuje internetowy konkurs „Rowerownik bez barier”

Więcej…
 

Marcowa Warszawska Masa Krytyczna - 28 marca 2014

Marcowa Warszawska Masa Krytyczna - 28 marca 2014
Było nas: 1007 uczestników

 

Więcej…
 

Lutowa Warszawska Masa Krytyczna

Lutowa Warszawska Masa Krytyczna - 28 luty 2014
Plac Zamkowy, godzina 18.00

Było nas: 292 rowerzystów

Foto: Tomasz Saja

Więcej…
 

Styczniowa Warszawska Masa Krytyczna - 31 stycznia 2014

Styczniowa Warszawska Masa Krytyczna - 31 stycznia 2014
Plac Zamkowy, godzina 18.00

Więcej…
 

X Masa Krytyczna dla WOŚP

X Masa Krytyczna dla WOŚP
12 stycznia 2014

W tym roku Warszawska Masa Krytyczna pojechała po raz dziesiąty z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Nasi wolontariusze zebrali 14 556,43 zł. W czasie przejazdu zlicytowano 11 szprychówek, pozostałe 11 możecie znaleść na licytacji na Allegro.
003 22Final LATARNIA HELP grafika podglad

Więcej…
 


Strona 4 z 6

NASTĘPNA MASA ZA:

Lista informacyjna


Naszą witrynę przegląda teraz 51 gości