Nauka Jazdy Rowerem po Jezdni 2013

Masz prawo jazdy lub kartę rowerową, ale i tak boisz się jeździć rowerem po mieście? Znasz przepisy i teorię, ale problemy sprawia Ci praktyka jazdy po ulicy? Jeździsz rowerem chodnikami, bo boisz się pokonywać ruchliwe skrzyżowania jezdnią? Jeżeli choć jedna odpowiedź brzmi tak, to druga edycja naszej akcji skierowana jest właśnie do Ciebie!

Policja i Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego nie uczą jeździć rowerem. Owszem, są kursy na kartę rowerową dla dziesięciolatków (i motorowerową dla trzynastolatków), ale zarówno podczas kursu, jak i egzaminu rowerzysta nie opuszcza placu manewrowego. Kursant nigdy nie wyjeżdża na ulicę i nie ma szansy zdobyć żadnych umiejętności praktycznych. Co więcej, osoby prowadzące takie kursy zwykle nie są rowerzystami codziennymi i nie mają odpowiedniego przygotowania pozwalającego nauczyć rowerzysty bezpiecznego poruszania się po mieście. Nie ma też żadnych kursów dla dorosłych lub planujących poszerzyć swą wiedzą w zakresie poruszania się po mieście. Zamierzamy to zmienić!

W ramach obchodów Święta Cyklicznego, Warszawska Masa Krytyczna już drogi raz daje Ci możliwość odbycia Nauki Jazdy rowerem po mieście w towarzystwie doświadczonego rowerzysty codziennego. Twój osobisty Instruktor jazdy po mieście przyjedzie po Ciebie w wybrane przez Ciebie miejsce, pomoże Ci zaplanować optymalną trasę do pracy, szkoły lub w inne miejsce, a później pojedzie ją razem z Tobą, pokazując jak się zachować się na drodze i tłumacząc niuanse jazdy. A wszystko kompletnie za darmo.

Nasza akcja skierowana jest do wszystkich osób pełnoletnich, które mają podstawową wiedzę teoretyczną z zasad ruchu drogowego (także do osób posiadających kartę rowerową lub prawo jazdy), ale boją się jeździć po ulicy, mają wątpliwości jak zachować się na drodze w trudnym miejscu swojej trasy do pracy, albo po prostu nigdy wcześniej nie próbowały jeździć po ulicy. Naszym celem nie jest uczenie Was jazdy w stu procentach zgodnie z prawem, ale jazdy przede wszystkim bezpiecznej dla Was.

Aby wziąć udział w Nauce Jazdy, niezbędne jest posiadanie sprawnego technicznie roweru wyposażonego w przepisowe oświetlenie, sygnał dźwiękowy i co najmniej jeden sprawny hamulec. Sprawność roweru zostanie sprawdzona przed wyruszeniem w drogę! W razie niesprawności roweru - Nauka Jazdy nie odbędzie się, a Instruktor ograniczy się do porad odnośnie wyboru optymalnej trasy oraz doradzenia co w rowerze może wymagać naprawy. Treningi odbywają się wyłącznie w dniach 3 - 9 czerwca.

Rowerzystów-Instruktorów jest niewielu, więc ilość osób, które mogą wziąć udział w szkoleniu jest ograniczona. W przypadku ilości zgłoszeń, które przerosną nasze możliwości, pierwszeństwo udziału będą miały osoby, których trasa dojazdu jest dość krótka (do 10km), gdyż to daje nam możliwość przeszkolenia większej liczby osób. Jest też większa szansa, że osoba przeszkolona rzeczywiście będzie regularnie jeździła rowerem na trasie krótszej, niż np na trasie z Białołęki do Piaseczna. Pierwszeństwo udziału będą miały Panie, gdyż uważamy, że na warszawskich ulicach za mało jest rowerzystek ;-) W razie niewielkiej liczby zgłoszeń i wolnych miejsc, szkolenie można będzie odbyć kilka razy.

 

Aby wziąć udział w naszej akcji należy wysłać na Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. zgłoszenie zawierające:

- swoje imię, nazwisko i numer telefonu (najlepiej komórkowego) do siebie,
- adres miejsca z którego chcesz ruszyć oraz miejsca w które chcesz dojechać,
- podać pasujące Ci terminy (najlepiej kilka terminów) w dniach 3-9 czerwca, w których Twój Instruktor mógłby ruszyć z Tobą na trasę,
- do maila dołączyć następującą klauzule: Ja, (tu wstaw imię i nazwisko), wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach organizacji szkolenia z nauki jazdy rowerem po mieście, zgodnie z Ustawą z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 z późniejszymi zmianami),
- do maila dołączyć następującąklauzulę: Oświadczam, że jestem osobą pełnoletnią i mam podstawową wiedzę teoretyczną na temat zasad ruchu drogowego. Zdaje sobie sprawę, że rowerzysta-instruktor, choć jest doświadczonym cyklistą, nie ma możliwości chwycić za kierownice w moim rowerze lub zacząć hamować za mnie, ani też nie ma wpływu na zachowanie innych uczestników ruchu na drodze. W związku z czym to ja ponoszę wyłączną odpowiedzialność za swoje czyny na drodze i ewentualne szkody tym spowodowane. W razie, gdy doprowadzę do zdarzenia, lub gdy dojdzie do niego z winy innego niż instruktor uczestnika ruchu, zwalniam z odpowiedzialności prawnej i finansowej zarówno Warszawską Masę Krytyczną jak i samego Instruktora.

Zgłoszenia niepełne, zwłaszcza nieposiadające wyżej wymienionych klauzul, będą odrzucane.

 

Najczęściej zadawane pytania:

- Mieszkam pod Warszawą. Czy mogę uczestniczyć w Nauce Jazdy?
- Tak, o ile tylko któryś z instruktorów zgodzi się do Ciebie pojechać. Proszę przesłać zgłoszenie, zobaczymy co da się zrobić ;-) Pamiętaj jednak, że Instruktorzy najlepiej doradzą na trasach, które sami znają. Dlatego przygotuj się na to, że Twoje szkolenie może być nieco mniej efektywne.

- Nie pasuje mi żaden z dni pomiędzy 3 a 9 czerwca. Czy jest możliwość odbyć szkolenie w innym terminie?
- Być może uda się to zrobić, ale w tej chwili nie możemy tego zagwarantować. Proszę przysłać zgłoszenie, spróbujemy znaleźć chętnego Instruktora.

- Nie jestem z Warszawy. Czy podobne akcje odbywają się też w innych polskich miastach?
- Podobne szkolenia, ale z jazdą odbywającą się w grupach i na odgórnie ustalonej trasie, odbywały się m.in. w Krakowie i Szczecinie. O innych miastach nie mamy informacji. Warto sprawdzić na stronach lokalnych organizacji rowerowych.

- Czy jest możliwość wybrania sobie instruktora?
- Nie. Instruktorzy są przypisani do dzielnic i okolic po których się poruszają. Chodzi o to by możliwie najlepiej mogli zaplanować Waszą trasę i znali ją z praktyki. Wtedy są najwydajniejsi.

- Kim są Instruktorzy?
- To doświadczeni rowerzyści i rowerzystki poruszający się codziennie po mieście i mający dużo praktycznego doświadczenia w takiej jeździe. Nie są policjantami, nie są zawodowymi instruktorami nauki jazdy, nie są egzaminatorami. To ludzie zupełnie jak Ty - tylko z nawiniętymi na koła dziesiątkami tysięcy kilometrów i dużym bagażem doświadczeń na rowerze. Za kilka lat być może też będziesz tak jeździć.

- Z jaką prędkością będziemy jeździć?
- Spokojnie, w tyle na pewno nie zostaniesz. Ekstremy i wyścigów po mieście nie przewidujemy, w razie potrzeby instruktor się dostosuje i zwolni.

- Instruktor proponował mi jazdę w sposób niezgodny z prawem? Dlaczego?
- Rowerzysta w mieście czasem musi wybierać pomiędzy prawem a bezpieczeństwem. Idealny przykład to buspas na Poniatowskim, gdzie zgodnie z prawem cyklista powinien jechać lewym pasem, będąc w potrzasku pomiędzy szybciej jadącymi autobusami z prawej i autami wyprzedzającymi go z lewej. Logika i zdrowy rozsądek nakazują coś zupełnie innego i nawet Policja nie przyjęła zaproszenia by pokazać jak jechać tam zgodnie z prawem. Nasi Instruktorzy zostali poinstruowani, by koncentrować się na jeździe bezpiecznej i unikaniu ekstremy, dlatego okazjonalnie mogą proponować zachowania niezgodne z prawem. Jeżeli masz wątpliwości co do danego manewru lub sposobu jazdy - zapytaj instruktora, wyjaśni.

 

NASTĘPNA MASA ZA:

Lista informacyjna