Masa Żołnierzy Wyklętych - 1 marca 2015r.

1 marca 2015 roku o godzinie 11:00 z placu Zamkowego w Warszawie ruszy kolejna już Masa Krytyczna poświęcona pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Więcej…
 

Świetlista Warszawska Masa Krytyczna - 30 stycznia 2015

30 stycznia po godzinie 18-stej, pomimo deszczowej pogody, na warszawskie ulice wyjechała pierwsza w tym roku Warszawska Masa Krytyczna. Tym razem trasa prowadziła przez Śródmieście, Mokotów i Powiśle.

Styczniowa Warszawska Masa Krytyczna (fot. vit)

fot. vit

Świetlista Masa Krytyczna zwracała uwagę na tematy związane z oświetleniem. Nie chodziło tylko o oświetlenie rowerów (choć to ważne!). Chcieliśmy zwrócić uwagę także na konieczność odpowiedniego oświetlenia dróg rowerowych, które często chowają się w mroku, ciemności ekranów akustycznych, czy cieniu sklerozy pracowników ZDM, którzy zapomnieli zadbać o wymianę żarówki, sprawność latarni, czy włączenie lamp na czas. Szczególnie ważne jest dobre oświetlenie przejazdów rowerowych przez jezdnie jako miejsc potencjalnie kolizyjnych. Zwracamy także uwagę, że niezależnie od tego ile i jakich lampek będzie posiadał rowerzysta, na tle znacznie silniejszych reflektorów aut i tak będzie on słabo widoczny. Dlatego konieczne jest by to kierowcy stale rozglądali się i zwyczajnie wypatrywali - nie tylko rowerów, ale i pieszych, którzy przecież oświetlenia nie mają wcale. Tylko dzięki temu może być bezpiecznie!

Na Swietlistą Masę Krytyczną ruszyła 133 rowerzystów, dobrze oświetlonych, a w pewnej części także posiadających rowery udekorowane dodatkowym oświetleniem. Kilka osób niemal dosłownie owinęło rowery światłem. Musimy przyznać, że nic nie wygląda lepiej niż peleton kilkuset cyklistów migających lampkami!

Więcej…
 

XI Masa Krytyczna dla WOŚP

wosp

W tym roku Warszawska Masa Krytyczna po raz jedenasty pojechała na miasto zbierając pieniądze na Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy.

Więcej…
 

Grudniowa Warszawska Masa Krytyczna - 26 grudnia 2014

26 grudnia 2014 roku o godzinie 18:00 na ulice Warszawy wyruszyła na ulice miasta kolejna Warszawska Masa Krytyczna. Z racji na termin (II dzień świąt Bożego narodzenia) na Masę zabrano okolicznościowe przebrania, rowery przyzdobiono bombkami, łańcuchami choinkowymi i oczywiście lampkami.

P1150706

Więcej…
 

Listopadowa Warszawska Masa Krytyczna - 28 listopada 2014

28 listopada odbyła się kolejna Warszawska Masa Krytyczna.

DSC 7530

 

Więcej…
 

Warszawska Masa Krytyczna "Bubli od metra" - 31 października 2014

31 Października o godzinie 18:00 z Placu Zamkowego wyruszyła kolejna Warszawska Masa Krytyczna.

WZ2

Tym razem na ulice miasta wyruszyliśmy tuż przed otwarciem drugiej linii metra i wyborami. Pod hasłem "Bubli od metra" przejedziechaliśmy między innymi ulicą Targową, gdzie przy okazji budowy metra zmarnowano szansę na ucywilizowanie ulicy i powstanie infrastruktury rowerowej. Rowerzystom w tym miejscu ostał się niewielki i do niczego nie nadający się ogryzek drogi rowerowej. Nie stroniliśmy od ulic, gdzie z okazji budowy metra coś dla rowerzystów powstało. W trakcie przejazdu pojechaliśmy ulicą Prostą - ale tylko do Żelaznej, by wyraźnie zasygnalizować nasze niezadowolenie z faktu iż droga rowerowa urywa się tam na murze Norblina. Nie dajemy sobie wmówić, że zabrakło tam miejsca - obok zmieściły się aż dwie jezdnie dla aut - każda mająca po kilka pasów, każdy o szerokości niemal autostradowej. Pokonaliśmy ulicę Świętokrzyską, gdzie rowerzyści wciąż uszkadzają koła na źle wykonanych rynienkach kanalizacyjnych i zbyt wysokich uskokach. Zajechaliśmy na plac Wileński i skrzyżowanie Marszłakowskiej ze Świętokrzyską, gdzie miasto nie miało odwagi dostatecznie zwęzić jezdni przez co piesi nie mieszczą się na chodnikach i przejściach dla pieszych w zasadzie uniemożliwiając normalne korzystanie z taktejszych dróg rowerowych. Zobaczono nas również na ulicy Żelaznej - pojechaliśmy tam by przypomnieć miastu o pasach rowerowych, których powstanie opóźniła budowa metra. Wciąż czekamy na te pasy!

W przejeździe wzięły udział 344 osoby. Wbrew opiniom hejterów i trolli internetowych była to jedna ze spokojniejszych i fajniejszych Mas w 2014 roku, a przejazd nie spowodował paraliżu miasta (kierowcy w tym czasie stali w korkach, ale gdzie indziej niż jechała Masa).

Masa zaowocowała też bon motem Pani Ewy Gawor z urzędu miasta, która stwierdziła, że problemu braku dróg rowerowych w Warszawie "już nie ma" i Masa mogłaby przestać jeździć. Tym samym Pani Dyrektor dołączyła do naszej listy osób wygłaszających Złote Myśli. Obiecujemy, że tematem jednej z najbliższych Mas będą poszukiwania dróg rowerowych na ulicach miasta - skoro problemu ich braku "już nie ma", to na pewno je znajdziemy zarówno w centrum na al. Jerozolimskich, ullicy Solidarności, na całej długości Marszałkowskiej czy Jana Pawła II jak i dalej od centrum - np. na Żwirki i Wigury, Puławskiej, Jagiellońskiej, czy Targowej :-)

Więcej…
 

Wrześniowa Warszawska Masa Krytyczna 26 września 2014

26 września 2014 o godzinie 18 odbył się kolejny przejazd Warszawskiej Masy Krytycznej

Było nas 563 osób

Więcej…
 

Sierpniowa Masa Krytyczna 29 sierpnia 2014

W ostatni piątek miesiąca o godzinie 18:00 z Placu Zamkowego wyruszyła kolejna Warszawska Masa Krytyczna.

Było nas 1051 rowerzystów.

Więcej…
 

Masa Powstańcza - 9 sierpnia 2014

Masa Powstańcza 2014

Ósma edycja Masy Powstańczej była wydarzeniem wyjątkowym gdyż była ona jednym z wydarzeń towarzyszących obchodom 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Trasa tegorocznego przejazdu przebiegała przez Wolę, Żoliborz i Śródmieście. Ramy narracji przewodnika stanowiły historie o Warszawiakach i Warszawie z czasu Powstania Warszawskiego. Przejeżdżając przez dzielnice, w których toczyły się główne działania wojenne starano się odtworzyć przebieg wydarzeń odbywających się na tych terenach równo 70. lat wcześniej. A tych historii jest niezliczona ilość, bo Powstanie Warszawskie to nie tylko walki , ale również trud życia cywilów ukrywających się w jeszcze istniejących mieszkaniach, czy w piwnicach zburzonych domów. To codzienne obowiązki urastające w tamtych czasach do prawdziwego heroizmu. To postaci doskonale znane z przedwojennego życia kulturalnego, naukowego, czy też politycznego. Dzięki opowieściom przewodnika postaramy się przywrócić w pamięci oblicze walczącego miasta jak i miejsca, które bezpowrotnie zniknęły z mapy i świadomości Warszawy

Więcej…
 

Lipcowa Masa Krytyczna - 25 lipca 2014r.

Lipcowa Warszawska Masa Krytyczna - 25 lipca
Plac Zamkowy, godzina: 18:00

Było nas 505 osób

Więcej…
 


Strona 6 z 18

NASTĘPNA MASA ZA:

Lista informacyjna